سخنگوي وزارت خارجه امروز در خصوص خبرهايي مبني بر غني‌سازي در خاك روسيه و يا كنسرسيوم مشتركي با ديگر كشورها گفت: موضع اصولي و اساسي ايران غني‌سازي در خاك كشور است.

به گزارش ايسنا، محمد علي حسيني، سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان صبح امروز (يكشنبه) در نشست هفتگي خود در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي با اشاره به سفر علي لاريجاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان به مسكو اظهار داشت: سفر لاريجاني در راستاي رايزني‌هايي بود كه تاكنون مسوولان ما در خصوص فعاليت‌هاي هسته‌اي كشور داشته‌اند و از آنجايي كه روسيه مواضع متفاوتي با ديگر طرف‌هاي ما دارد اين سفر از اهميت بالايي برخوردار است و لاريجاني مواضع ايران را براي مسوولين روسي تشريح مي‌كند.

وي با اشاره به اظهارات شب گذشته سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه اظهار داشت: اين اظهارات نشان دهنده اين است كه روس‌ها مذاكره بر اساس بسته پيشنهادي 1+5 و پاسخ ايران به آن و هم چنين در چارچوب معاهده ان.پي.تي را بهترين راه براي مساله هسته‌اي ايران مي‌دانند.

حسيني در خصوص خبرهايي مبني بر پذيرش غني‌سازي در خاك كشورهاي ديگر و يك كنسرسيوم مشترك با ديگر كشورها در اين خصوص اظهار داشت: موضع اصولي و اساسي ما غني‌سازي در خاك كشور است؛ ولي پيشنهادات ديگر نيز در دستور كار قرار دارد و در روند مذاكرات مي‌تواند مورد بررسي قرار گيرد.

وي تصريح كرد: غني‌سازي در داخل كشور حق ماست.

حسيني در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا، مبني بر اينكه روسيه دارد با برگ برنده ايران به منظور حل مشكلاتش با آمريكا و ورود به سازمان تجارت جهاني بازي مي‌كند گفت: اين بحثي است كه از سوي كارشناسان مطرح مي‌شود، ولي ما وارد اين بازي نمي‌شويم؛ بلكه به دنبال آن هستيم كه بر اساس مقررات حق خود را بگيريم.

وي ادامه داد: بحث امتيازگيري مطرح نيست، ما مي‌خواهيم مواضع خود را براي طرفهاي‌مان در خصوص مساله هسته‌اي توضيح دهيم و آنها را قانع كنيم كه مواضع و اظهارات ما مبناي حقوقي و منطقي دارد.

حسيني با اشاره به اظهارات لاريجاني مبني بر اينكه اگر قطعنامه پيشنهادي اروپايي‌ها به تصويب برسد ايران در خصوص نوع همكاري خود با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تجديدنظر مي‌كند اظهار داشت: جزييات اين موضوع و اينكه در آينده چه اتفاقي مي‌افتد بايد بعدا مورد بحث قرار گيرد.

سخنگوي وزارت خارجه با تاييد خبر دعوت دكتر لاريجاني دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان از پوتين در مسكو گفت: اجازه دهيد جزييات نامه رييس جمهور به پوتين، رييس جمهور روسيه و همچنين پيام‌ها و اهميت اين سفر در مقطع كنوني، پس از بازگشت دكتر لاريجاني به كشور و با توضيحات خودشان مشخص شود، ولي روح سفر حكايت از فضاي مثبت و سازنده مي‌كند.

حسيني با اشاره به آغاز به كار هفتمين مجمع عمومي انجمن مجالس آسيايي براي صلح با شعار همبستگي، صلح و عدالت گفت: در اين اجلاس قرار است سند حقوق بشر آسيايي و امكان خلع سلاح در راستاي برقراري صلح و امنيت مورد بررسي قرار گيرد. هم چنين در اين اجلاس ضمن تعريف از امنيت بين‌المللي و تروريسم راه‌هاي مبارزه با تروريسم تعريف مي‌گردد.
وي ابراز اميدواري كرد: اين اجلاس مقدمه تشكيل اتحاديه مجالس آسيايي باشد تا زمينه عملي وحدت بيشتر كشورهاي آسيايي را فراهم آورد.

سخنگوي وزارت خارجه كشورمان با اشاره به صدور حكم اعدام صدام و عدم رسيدگي به شكايت‌ ايران گفت: صدور حكم اعدام براي صدام به معناي پايان يافتن رسيدگي به كليه شكايات مطرح شده از سوي ايران نيست، توقع قطعي ما رسيدگي به تمام شكايات است.

وي ادامه داد: پرونده‌اي كه اكنون به آن رسيدگي شد جزيي از جنايات آن رژيم بوده است و پرونده‌هاي اصلي و بزرگ از جمله پرونده شكايت ايران بايد مورد بررسي قرار گيرد.

وي با بيان اينكه شكايت‌ها از حكومت صدام متنوع و متعدد است در خصوص اقدامات وزارت خارجه در اين باره گفت: وزارت خارجه مسووليت خود و نقش خود را در اين خصوص ايفا كرده است، دادستاني كل كشور شكايتي را در اين خصوص تنظيم كرد و وزارت خارجه آن را به وزارت خارجه عراق تحويل داد و آنها نيز آن را به دادگاه منتقل كردند. اكنون نيز اين مساله از طريق مجاري قانوني در حال پيگيري است.

سخنگوي وزارت خارجه در خصوص اخباري مبني بر مذاكره آمريكا با ايران و سوريه در خصوص مسايل منطقه به ويژه مساله عراق گفت: اين پيشنهاد از سوي مسوولان مختلف مطرح مي‌شود و به اعتقاد بسياري از تحليلگران اين به دليل نقش منطقه‌اي مهم ايران مي‌باشد.
وي تاكيد كرد: چنانچه ما در خصوص مسايل و موضوعات منطقه‌اي پيشنهاد مشخص و رسمي دريافت كنيم آن را مورد بررسي قرار مي‌دهيم.

سخنگوي وزارت خارجه در خصوص اظهارات نماينده بندر عباس در مجلس شوراي اسلامي مبني بر سفر هيات ايراني به آمريكا به منظور رايزني در خصوص عدم پذيرش ارزهاي ايراني در بانك‌هاي اين كشور گفت: اين موضوع را بررسي كرده‌ايم؛ هيچ خبر موثقي در اين زمينه وجود ندارد.

وي هم چنين در خصوص جزيره سازي امارات در خليج فارس گفت: اين جزاير مصنوعي اكنون در حال ساخت است و از همان ابتدا ايران، سازمان محيط زيست و سازمان محيط زيست منطقه‌اي (خليج فارس) اين مساله را مورد بررسي قرار داد. ما معتقديم ساخت اين جزاير مصنوعي آثار زيست محيطي منفي دارد و كارشناسان نيز مشغول بررسي اين موضوع هستند كه آيا اين جزيره سازي جزو حقوق امارات است يا خير. مجلس شوراي اسلامي نيز از نزديك اين مساله را پيگيري مي‌كند و جلسه‌اي را در كميسيون امنيت ملي مجلس تشكيل داده است.

وي تصريح كرد: اين موضوع قابل پيگيري و در حال بررسي است و نتيجه آن از لحاظ حقوقي و زيست محيطي اعلام خواهد شد.

سخنگوي وزارت امور خارجه در خصوص پرونده آميا گفت: اين پرونده يك پرونده كهنه‌اي است كه از سال 94 آغاز شده است و تاكنون هيچ مدركي عليه ايران ارايه نشده است و اين براي پيگيران آن هم عواقب داخلي و هم بين‌المللي داشته است.

حسيني ادامه داد: ما اسناد و مداركي داريم كه در اختيار اينترپل قرار خواهيم داد و حق قانوني خود مي‌دانيم كه از راه‌هاي قانوني و ديپلماتيك براي دفاع از حقوق اتباع خود اقدام كنيم.
وي با اشاره به حمايت‌هاي آمريكا و رژيم صهيونيستي از اين پرونده گفت: آمريكا و اسراييل در موضع شتابزده‌اي از اين اقدام حمايت كرده‌اند اين نشان مي‌دهد كه آنها نيز در پشت اين ماجرا هستند.

سخنگوي وزارت خارجه به مسوولان آرژانتيني توصيه كرد كه از پيگيري اين مساله كه تاكنون نتيجه‌اي جز شكست براي آنها نداشته است دست بردارد.

حسيني خاطر نشان كرد: از ابتداي مطرح شدن اين پرونده ايران آمادگي خود را براي همكاري با مسوولان آرژانتيني و گفتگو در اين خصوص اعلام كرد و تحقيقات لازم را نيز به عمل آورد ولي خود آنها امتناع كردند.

حسيني ضمن تاييد خبر دستگيري يكي از اتباع ايراني در انگلستان گفت: يكي از اتباع ايران در انگلستان دستگير شده است كه اكنون با قرار وثيقه آزاد است. مسئولان انگلستان اين موضوع را مورد بررسي قرار دادند و ايران نيز در جريان ماجرا قرار دارد و تلاشهاي لازم را انجام مي‌دهد.

وي با اشاره به انتخابات اخير آمريكا و پيروزي دموكرات‌ها اظهار داشت: چه حزب جمهوري خواه و چه دموكرات‌ها چه رامسفلد و يا هر كس ديگر تنها اگر تغييري را مشاهده كنيم مي‌توانيم اعمال نظر كنيم، ولي سوابق آنها سوابقي نيست كه ما اميد تغييراتي را در سياست‌هاي آمريكا داشته باشيم.

حسيني ادامه داد: بايد صبر كرد و ديد آيا آنها تغييري در سياست‌هاي خود خواهند داد يا خير.

وي در خصوص خبري مبني بر انگشت نگاري از اتباع در سفارت انگليس گفت: اين يك روال براي صدور ويزا است و مختص اتباع ايراني نيست.

حسيني هم چنين در پاسخ اشتباه سايت اينترنتي گوگل در معرفي تبريز به عنوان جزيي از جمهوري آذربايجان گفت: اين از اقدامات شيطنت آميزي است براي ايجاد تفرقه و تحريك برخي از قوميت‌ها. ما ضمن تكذيب اين موضوع درخواست آن را كرديم، چنانچه با اعتراضاتي كه به عمل آمد آنها اين موضوع را سريعا اصلاح كردند. سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبني بر اينكه فرودگاه دبي از چشم ايرانيان اسكن انجام مي‌دهد گفت: برخي از كشورها اين اقدام را در مبادي ورودي خود به دليل رعايت مسايل امنيتي انجام مي‌دهند و اين ربطي به اتباع كشورها ندارد.

حسيني در خصوص اظهارات مقامات صهيونيستي مبني بر تهديد به حمله به ايران براي جلوگيري از اقدامات تهديد‌آميز هسته‌اي آن گفت: اكنون شرايط و توان اسراييل كوچكتر از آن است كه بخواهد ايران را تهديد كند؛ چرا كه وضعيت نظام امنيتي و سياسي اسراييل بسيار شكننده است.

وي ادامه داد: اگر آنها اجازه چنين جسارتي را به خود بدهند پاسخ ايران سريع، صريح، قاطع و كوبنده خواهد بود و به ثانيه نخواهد كشيد.

سخنگوي وزارت خارجه با تاييد خبري مبني بر دستگيري سفير سابق ايران در اردن در لندن از طرف آمريكايي‌ها به اتهام فروش اسلحه و مهمات به ايران توضيح داد: اين شخص قبلا سفير بوده است، اكنون بازنشسته وزارت خارجه و مشغول به تحصيل در لندن مي‌باشد، بحث خريد و فروش اسلحه نبوده است.

وي ادامه داد: بعد از دستگيري اين فرد با پيگيري‌هاي سفارت ايران آزاد شد و اكنون رسيدگي به پرونده او روال حقوقي و قضائي خود را طي مي‌كندتاريخ : | | نویسنده : 98mihan |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.